2024. november 28., csütörtök

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#8590
A megrohadást a gyümölcs bõrének (befurakodás) megsértése okozza, és még a nagy esõ is, a jégverést nem is említve. Azért használom a Dithanét, rohadás, kiszõrösödés elleni gombaölõt a második permetnél keverve ugye a rovarölõvel, és lombtrágyával.
#8589
Hát nálam a permetezés jön be. Sõt vannak évjáratok, amikor a fekete levéltetû hamarabb telepszik meg, és annak ugye folyamatos a szívogatása. Végül az éréskor már a kocsányt is szívják, ragacsos a cseresznye-meggy és én meg nem eszem az ürülékes gyümölcsöt.
Ezt a jelenséget látni úgy is, hogy egész hangya vándorút vezet fel a fa törzsén, fejik, szopogatják a tetveket.
Itt is a rovarölõs permetezés segít, mert ha látszik a levél bepödrés (a fonákján vannak elbújva), nehéz tõlük megszabadulni.
Ezért permetezek esetleg kétszer is, zöldborsó, majd sárgulás-pirosodáskor. Most talán a Karate általános kontakt szerrel, majd Mosphilannal.
A vegyszer maradvány a teljes érésig lebomlik. Sok, 1-2 kiló gyümölcsöt kéne megenni, hogy mikrogramm nyomokban kimutatható lenne. Hamarabb lenne wc.-re menés, mint rosszullét. (ja, cseresznyére-meggyre ne igyunk vizet, mert akkor még hamarabb keresnünk kell... nyelvnyujtas nevet )

#8588
Kipróbáltam, sajnos nem mûködik. Mindenféle légy beleragad, csak a cseresznyelégy nem. Olyannyira tele voltak a lapok, hogy szinte nem látszott a sárga szín. Ugyanolyan sok kukac volt mint máskor. Meg írják is, hogy igazából a légy rajzásának elõrejelzésére való, a permetezés idejének a helyes megválasztásához, magát a növényvédelmet nem helyettesíti. A kukacos cseresznyével, nem az a fõ gond, hogy kukac van benne, hanem az , hogy pillanatok alatt megrohad.

Szerintem Nálad azért mûködött a lap, mert eleve kicsi a cseresznye légy fertõzöttség, lehet, hogyha ki se rakod, akkor sem lesz kukac.

Vagy olyan sok lapot raktál ki, hogy nem látszott ki belõle a fa.

Esetleg feromonnal kezelt sárga lapok voltak.

#8587
A permetszeres cseresznyét viszont nem jó megenni!
Más kérdés, hogy ha cseresznyét akarunk enni akkor ha nincs más, permetezni kell, de szerencsére van más.
A cseresznyelégy a sárga színre utazik, amikor a cseresznye sárga lesz, akkor petézik bele.
Tehát ha telerakod a fát sárga ragadós papírlapokkal, lehet ilyeneket venni vagy házilag csinálni, akkor nem a cseresznyére mennek hanem a sárga papírra, beleragadnak és megdöglenek.
Így nem lesz kukacos a cseresznye és nem mérgezed magad.
Minél több sárga papírlap van, annál jobb!
Én próbáltam, mûködik!
#8586
Igen, de a légynek szárnya van és a szomszédból, sõt messzebbrõl is odarepül és rápetéz a cseresznyére, hiába eszik meg a tyúkok a saját fád fa alatti bábokat. Nincs minden fa alatt baromfi. Sajnos permetezni kell, ha nem akarunk kukacos cseresznyét.
#8585
A cseresznye légy ellen legjobb bio védekezés, ha a fa alá "hagyományos - õshonos" baromfikat rakunk. Azok kiirtják a cseresznyelegyeket. Nem lesz kukacos a cseresznye.
#8584
A cseresznyelégy elleni védekezésnél alapvetõen két véleménnyel találkoztam, egyik szerint zöldborsó méretû kis zöld gyümölcsöknél már permetezni kell, másik szerint csak akkor, amikor sárgulni kezd a cseresznye. Te is azt írtad, ha jól emlékszem, hogy sárguló gyümölcsnél kell védekezni.
Valóban elég tapasztalatod szerint, ha csak akkor permetezünk?
#8583
Köszi szépen! vidám
#8582
Igen.
#8581
Tehát akkor a Mospilan, Topas és Wuxal keverhetõ és kijuttatható egy menetben?
#8580
Nagyon jó összeállítás!
A wuxallal még az a jó, pontosan lehet adagolni, ha jól tudom 30-50 ml./10 liter.
Vannak aztán a kertészeti dísznövényes termesztésnél olyan kristályos porok, többfajta N-P-K. (nitrogén,foszfor,kálium) arányban. Én most (nem tudom a nevét,olyan zöld-fehér alu tasakban 1 kg.~ 1600 ft.) használok,20-20-20 %-os de vigyázni kell a dekákra, olyan fél marék~ 30 gr./ 10 literbe. Meg persze sok mikroelem ebben is. Ez hozza ki a gyümölcsök igazi zamatát.
Azonnal, vagy kis keveréssel mindjárt oldódnak. nevet

#8570
A ma délelõtti szemle a Rákóczi utcai háznál. Nem volt fagy, hála a köztes szomszéd falaknak, kb: 9-12 m.
Rinyáltam, hogy a csemege szõlõm megmaradjon, és maradt.
Link
Link
A meggyek érdekesen kötõdnek, van amelyik borsónál is nagyobb, de vannak lemaradottak is, a totál virágzáskori hideg esõs nap miatt.
Link
És van olyan vesszõvég ahol kötõdött is meg nem is, a végén a monília! (elhúzódó fertõzés mostani idõjárás miatt)
Link

Tehát védekeznünk kell, ebben a 3 hétben.
Sárgabarack él.! De még sok rossz idõt kell átvészelnie. (gomba-és rovarölõ permet, de legfõképp a kikötözés, ág megtartás.
Link


Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 15:10:10

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

7.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.