2024. november 26., kedd

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#9057
Elõfordul az ISSnél is felfénylés, hasonló, mint az iridium mûholdaké, csak az ISS eleve fényes, így látni õt végig, míg az irdiumok halványak és csak a felfényléskor venni észre. Pl, a Ladányi Tomi ezen képén Link a fától a 3. csíkot nézd meg, ott is látni egy kis flert. Ez szemmel is jól látszik, ilyenkor az ISS valamelyik része, leginkább napelemtáblája csillan be kis idõre, ahogy te is gondolod. :-)
#9055
Évekkel ezelõtt Szilviéhez hasonló megfigyelésem volt egy éjszakai horgászatom alatt az ISS-rõl: Zenittõl nem túl messze járva tizenöt-húsz másodpercig (csak nagyságrend!) erõsen, az éjszakai üzemmódhoz szokott szemem számára szinte vakítóan felfénylett, majd fokozatos átmenettel a "normál" fényéhez halványult. Arra gondoltam, hogy ez az ISS egy sík felületérõl (valószínûleg a nem napirányba fordított napelem táblákról) visszavert napfény. Ez más mûhold esetén is elképzelhetõ, az észlelési sáv a földön meglehetõsen keskeny és rövid, ezért nincs tömeges UFO bejelentés ilyen esetekben. Akartam már írni errõl a megfigyelésemrõl ezen a fõrumon, de olyan múltban történt, amikor szinte még azt sem tudtam, mit látok az égbolton. szegyenlos
#9054
C.Szilvi25 - ha elfogadsz egyéni véleményt, célszerû ilyenkor magadban számolni ahogy a villámlás és mennydörgés érzékelése közötti idõ alapján a lecsapás távolságát becsüljük nevet Meteor esetében a rövid élettartam miatt nemigen pislog órára ez ember mert vagy ezt nézi vagy azt (általában "két emberes" feladat az egyik észlelõ jelzi a felvillanást, társa stoppert indít majd a kialvás jelzésére leállít) de nálam bevált az "ujjon számlálás". Ha felvillan valami odafenn, a fényén és sebességén általában érzékelhetõ várható lefutása (a hosszabb ívet lefutó viszonylag lassan fénylik fel a kis kékes rövid életû felvillanókhoz képest, persze ez szubjektív én így érzékelem). Ilyen esetben nyugodt ütemben elkezdem mondogatni hogy "ÖT" és minden alkalommal kinyújtom zárt öklöm egy ujját aztán csak le kell számolni az ujjakat. A számolás nálam mindig tizen belül marad, de sokszor egy ujj sem kell mert elõbb kialszik a fény mielõtt kinyitnád öklöd nevet Ez elég "durva" becslés mert saját gyakorlatom alapján az így számolt 10 általában 9-11 sec közé esik (de a megfelelõ számolási ütemet gyakorlással jól "kalibrálhatod" magadnak bármivel - óra, metronóm stb). Saját tapasztalatomból a tizet nem lépte túl még egy észlelésem se (nekem a leghosszabb életû fénycsík "2 ujj" volt eddig). DE- inkább mindenkor mondd el a fórumon mit láttál és becslésed szerint mennyi ideig "élt" és aztán majd közösen "kitanakodjuk" mi lehetett kacsint
#9052
A videometeoros kamerákon nem látni, bár nem fedik le az egész égboltot és akkor még sokfelé felhõs is volt.
Az idõbecslés nem könnyû dolog, fõleg, ha valami érdekeset lát az ember, nagyon melléfoghat. A legdurvább meteor, idõben, amit láttam, az 3 másodperces volt, de ez is nagyon sok, egy átlag meteor tizedmásodperces. A fényesek persze hosszabbak, mivel lassabban égnek el, lévén, kicsit nagyobbak az átlagnál. Az ISS, ha az egész eget átszeli, akkor olyan 5-6 perces szokott lenni az átvonulása, ez horizonttól-horizontig értendõ, úgy, hogy kb a fejed felett megy át. Kimondottan lassú járgány. Egy iridium villanás a felfényesedés kezdetétõl a végéig lehet 10-30 másodperc is, ennél is egyenletes azonban a sebesség és a fényesedés mértéke is, nem pulzál. Volt nem egy olyan mûholdam, ami egymás után kétszer is felfényesedett, de itt jól elkülöníthetõek voltak a szakaszok, ez sem pulzálás.
Amit leírtál, persz, lehetett valami mûhold is, azok közt van, ami forog, imbolyog, váltakozik a fénye, néha igen meglepõen fényesek! A színe más kérdés, mert mondjuk a mûholdak fehérek, s eszükben sincs kékes meg zöldes színt adni, ez a meteor mellett szól. Úgyhogy marha nehéz dolog ez így! Ami fontos, hogy ilyenkor mindig próbáld pontosan megjegyezni, mely égrészen volt s pontosan mikor (ha van rajtad óra, a jelenség után mindig nézz rá), merrõl merre haladt, s amennyire tudod, a fényességét is becsüld meg (a Jupiter fenn van elég sokáig este, hozzá lehet hasonlítani, illetve tudom, hogy sokszor lested már az ISS-t, hozzá is tudod, az legalább mozgó célpont :-))
Azt se szabad teljesen kizárni, hogy valami kis darabka ûrszemét volt, ami beérve a légkörbe elégett, ez a lassúsággal is némiképp összhangban lenne.
És ne hagyd, hogy lehurrogjanak, csak, mert nem vagy szakszerû. :-) Igenis hozd ide, ha látsz valami érdekeset, s megpróbáljuk kideríteni, mi volt, már ha lehetséges.
#9051
Rosszul tetted fel a kérdéseket kacsint

Szilvike: nem hit kérdés ez.
#9050
Rossz saccoló voltam mindig is. szegyenlos Aki elhiszi az elhiszi,hogy azt láttam, aki meg nem arról nem tehetek. nevet
De ilyen csodaszépet ritkán látni az fix!
Jó éjt!
#9049
Hát ha hirtelen tûnt fel, meg pulzált, akkor inkább tûzgömb lehet valóban. Akkor tanácsodra nem vesszük fixnek az idõt nevet , a 15-20mp irreálisan soknak tûnik. De ez így már mindegy is.
#9048
Hirtelen tûnt fel a déli égbolton a semmibõl és húzott át a fejünk felett. Kékes-fehéres-zöldes fénye volt és úgy pulzált. Aztán ahogy jött az északi égbolton eltûnt/kihunyt.
Mondom az idõt ne vegyétek fixnek mert csak saccoltam, de ketten láttuk és ámulva néztük.

Mûhold szerintem ezért nem volt mert az igaz "lassan" halad egyenletes sebességgel és egyenletes fénnyel. ISS-el sem kevertem azt is láttam már elégszer. nevet
Fix,hogy nem repülõ, mûhold, ISS és egyéb ilyen emberi kéz építette dolog nem volt!
#9046
Sacra írtam csak az idõt, lehet, hogy kevesebb volt. Pontosan nem számoltam.
De csodaszép jelenség volt, annyi szent!
#9045
Ok, akkor számolj el 15(-20)-ig, mérd hozzá az általad látott jelenség idõtartamához, majd az összehasonlítás eredményét oszd meg velem, és akkor még közelebb leszünk a megoldáshoz.
#9044
Biztos hogy nem "ember alkotta" jármû volt ezt kimerem jelenteni, azt azért felismerem!
Úgy nézett ki mint ami itt alább van fotó linkelve.
#9042
A nagy kézi nézés közben majdnem kiment a fejembõl amit ma láttam az égen! nevet
Ma este 19:00 elõtt pár perccel kint álltunk barátnõmmel a teraszukon és D-É irányban egy csodaszép tûzgömböt(lehet nem jó a megnevezés) láttunk elsuhanni. Végigszelte az eget teljes hosszában és nagyon fényes volt, kb 15-20mp-ig látszódott.
Nem tudom rajtam kívül látta e valaki esetleg..

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 00:45:21

Rákóczifalva

3.8 °C

13502

RH: 80 | P: 1021.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.