2025. május 16., péntek

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#9198
Mióta gépit használok, negyedannyi vegyszerrel tízszeres hatékonysággal permetezek tizedannyi idõ alatt a kézi pumpáshoz képest. A kulcs a porlasztás és a hatótávolság EGYSZERRE. 8 - 10 m-es magasság géppel nem gond. Kézi készülékkel vagy egyik, vagy másik, ami a teljes fedettség rovására megy. Van még egy nagyon fontos, amirõl a fiatalabb korosztály hajlamos elfelejtkezni: Amit géppel el lehet végezni, nem javasolt kézzel, fizikai munkával. Kellhet az az erõ egyszer még sz...ra is. 

Kell permeteznem 86 éves anyukámnál szõlõt, õszit, kajszit, szilvát, illetékbélyegként néhány szomszédjánál ugyanezeket, hogy megkérhessem õket, nézzenek néha anyukámra, saját kertemben cseresznyéket, kajszikat, körtéket, szilvákat, néhány szomszédomnál (nem a pálinkásnál) szintén illetékbélyegként. Mindezt munkaidõ után, amikor már olyan rongy fáradt vagyok, hogy legszívesebben taxit hívnék, hogy kivigyen a budira. Sajnos már 3x múltam 18.
#9197
Lujónak válaszolnék,  a permetezõkrõl, hogy gépi vagy kézi;  használtam én is motoros, difúzörös porlasztásos gépet, persze felvitt vagy 4-5 méter magasra és terítette a vegyszert. De most a hajtogatós olasz gépek is felvisznek ilyen magasra, ha állítom a fúvókát.
Tavaly le-fel szórtam az udvari diófát, - túl nõtt rajtam- és szépen hozott, nem volt nagy baj.  A gombás fertõk esetenként csak az alsó 1-3 méter magasságban fertõznek igazán, (párásodás)  amit ezzel a géppel is elérhetõ, tehát még hatásos.  Persze ha van  500/ 4szögöl, - hektáros ültetvény,  a gépi a megfelelõ.  
#9187
Már majdnem mindent leírtak elõttem. Szerintem is a kukuc nem oka, hanem következménye a fa gyengélkedésének, pusztulásának.

Vegyszerek: A II. kategória simán beszerezhetõ, ha van van valami ilyen-olyan kalászos gazdatanfolyammal rendelkezõ ismerõsöd. Nem kell hasraesni a II. kategóriától, egy épeszû ember az elvárható biztonsági szabályok betartásával simán használhatja.

Agyrém, ahogy ide - oda pakolgatják a vegyszereket a kategóriák között, van olyan, ami kis kiszerelésben III, nagyobb, de nem nagyüzemi kiszerelésben II, sõt olyan gyomirtó is van, amelyik I. kategóriájú gabonára, pázsit gyomirtására kb. százszoros áron III.

A Monilija virágon (szirmon, bibén), vagy a gyümölcs héjának sérülésén keresztül fertõz. Monilijától nem tudod megvédeni a meggyet, vagy kajszit, ha nem használsz virágzáskor - esetleg többször is - felszívódó monilija elleni szert. Javasolt pl. a Chorus (III.), Folicur solo (II.) Ha nincs gépi permetezõd, akkor sem tudod megvédeni, lehet, hogy a fa sem marad meg. Csak gépi permetezõvel tudod gyakorlatilag minden sziromra eljuttatni a vegyszert. A fa elõbb-utóbb túlnõ rajtad és a kézi pumpás permetezõn.

Amit még nem írtak le: Csonthéjast csonthéjas után nem javasolt ültetni, és pont a meggy elõzmény a legveszélyesebb. A bennmaradt gyökérzet mérgezi, a gyökérzetet lebontó szervezetek meg támadják a fiatal gyökérzetet. Ha mindenképpen az elõzõ fa helyére akarod ültetni az újat, áss neki most tavasszal egy 1 x 1 x 0,8 -as gödröt, a kiemelt földbõl távolíts el minden gyökérmaradványt, keverj bele jó adag szerves trágyát, vagy komposztot. Van ismerõsöm, aki ilyenkor egész nyárra nyitva hagyja gödröt, majd csak õsszel ültet.
#9185
Törölt tartalom
#9183
Törölt tartalom

Utolsó észlelés

2025-05-16 12:20:36

Szokolya - Jókai út (Tszfm 187 m)

13.4 °C

31502

RH: 48 | P: 1012.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.