2025. február 24., hétfő

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#9455
Mûködik, csak letöltõs... de itt van onlány is: Link

beillesztett kép

#9454
Nem mûxik a link
#9453
Szia!
Csináltam képet a meggyfa ágáról. Érdekes a helyzet, ugyanis a mézgás (valószínûleg moniliás lehetett akkor) rész után és elõtte is szép friss világos-zöldes a gally, aztán kb. 10 cm egészséges szakasz után a törzs felé közeledve, illetve a törzsnél ez a kép fogadott:
Link


Ez a törzs tövénél normális jelenség, vagy ez betegség? De akkor máshonnan is megfertõzödött? Túl szabályos körnek látom a sötétebb részt. Máshol nem látok semmi jelét a fertõzésnek.
#9437
A vastagabb ágaknál nincs gond, de azért az esõs idõ után letesztelem. Köszi.

Más:
A szomszédom nagy büszkén mondta a másiknak, hogy jól megküldi majd a cseresznyefáját még régrõl megmaradt B58-al (Bi 58 akar ez lenni gondolom) is és akkor tuti nem lesz kukacos cserije, vett egy motoros permetezõt, ami felviszi 15 méter magasra.  Na így akarjak én bio kertet csinálni....szomoru... Azért remélem majd szélcsendben csinálja majd...  Pedig vannak unokái. Kérdeztem is, hogy nem fél, hogy majd utána a fûben tapicskolnak, stb... Mondta, hogy ááá a fáról semmi permet nem jön le...na persze.... Ha az ember bebeszél magának valami hülyeséget, el is hiszi....
#9430
A vékony ágaknál a fa a mézgával állítja le a monilija továbbterjedését. Ha a gomba elérte a vastagabb ágakat, annyi a fának.
#9428
Azért figyelem még inkább, esetleg még metszek belõle inkább, mert az egy-két mézgás kis gallyon kívül más felszíni jelet nem mutatott (pl. lebarnult levelek, gyümölcsök, ágak, stb. Csak ez a mézgásodás/gyantásodás.
#9426
Az. Akár törzs tõig le kell vágni. szomoru
#9425
Egyébként a nagy meggyfán egy ilyen mézgás ágat lemetszettem a fáról és a mézgás résztõl 5 cm-re a fabél legbelül sötétbarna volt. Az betegség jele? Monilia?
#9424
Gondolom idõvel majd kisimul a különbség valamelyest és majd majdnem egyszerre szüretelhetünknevet
#9423
A meggynél és kajszinál elõforduló mézgásodás okozója lehet bakteriális fertõzés. Ha nem erõsödik fel, pld. több napos esõk után, akkor ne kapargasd. Jó a szárító hatású rézalapú lemosás. Almákon még elõfordul olyan zöldes.sárga korallos , vagy fekete korompenész, ez se veszélyes, de olyan gyönge sörtéjû drótkefével el lehet távolítani. Nálam a nyári Éva almát támadta ez a fajta gomba, de mondom ez csak felületes élõsködõ.
#9416
Igen. Úgy néz ki ennyit számít, hogy bõ 100 km-rel északabbra vagy. 
De a türelem rózsát, jelenesetben remélhetõleg barackot terem majd. nevet
#9413
Üdv, Neked is. Már duzzadnak a rügyek a bergeronon? Pedig az késõi... Nagyon északon vagyok.... De itt a talaj is annyira késõn engedett föl mondjuk...
#9412
Köszi. Egyébként én nagyon szeretek metszeni, szerintem az egyik legjobb dolog a kertészkedésen belül. Az almára valahogy külön szoktam figyelni, lehet azért, mert azzal kezdtem a metszési "pályafutásom", na azt sokan nézegették is, de igazából csak szellõsre hagyom, meg nem hagyom felfelé törni, mert már így is nagyon öreg lehet, meg repedezett a törzse (amolyan emeletesre metszem). Tavaly eszméletlen jó almák termettek rajta (valószínûleg golden), még csak rézzel sem fújtam leszegyenlos. Nyilván almamolyos lett, mert egyéb vegyszert pláne nem akartam, de hát hadd tanulják a gyerekek, hogy nem minden hibátlan...
Idén nem várok tõle sokat, mert eddig mindig úgy termett, hogy 1 év szinte semmi, 1 év rengeteg (korlátozni is kellett rendesen)


Na a sárgabarinál, meg a meggynél tavaly elindult valami gomba, azt lefújtam csippentés után azért bordóilével, vagy dithane-val, és rendbe is jött, de a környékén gyantás a fa. Tényleg azt hagyhatom?
#9405
Ok.! Egyre vigyázz, olyan kicsi zöld, mogyoró-dió nagyságnál olyan dithane alapú gombaölõvel fújd át, mert az enyémet majdnem elvitte a piros  szeplõs betegség, de épp idõben permeteztem. (két-több napos csapadékos, vizes napok), nem monília volt.
#9404
Köszönöm.
Elsõ termései lehetnek az ideiek. nevet Kíváncsian várom.   
#9402
Hû de szépen be van rakódva! vidám
Sajnos nálam a magyar kajszi csak a középen, 2-3 m. magasan hoz pár virágot, most csak kóstolónak marad.
Amúgy a gyümölcsfák opt. magassága 3-5 méter, ha óvatosan akarjuk szedni, érdemes egy kitoló 2x3-as alu létrát venni. (10-15 ezer?)
de megéri több éven át.

#9401
Bergeron fronton üdv a klubban, az elõbb felrakott képen csak azért van ennyire lent az ág, mert én húztam le. Amúgy közel 3 méter magas már. Addig addig nézegettem még nem csináltam vele semmit, majd jövõre. vidám kacsint 
Van 2-3 ág,amit váznak meghagyok majd, jövõre ezek mentén szeretném formálni a fát.
#9400
A fiatal 2-3 éves gyümölcsfákat elõször is - ha a fajta leírásokban elolvassuk- vannak törpe-közepes- erõs - növésû egyedek. A közepes-erõs növésûeket érdemes fejmagasságban (120-150 cm.) elágazásra 1-2 esetleg 3 mint az õszibarack visszavágni fõ függõleges alapig, és csak egy maradjon közép hosszú. ( mint a szõlõ váltó metszése,+ sebkezelés). A végrügy kifelé oldalt nézzen, a metszlap a rügy felett 2-3 cm. de befelé nézzen, 45 fokra a törzs felé.
A törpe, akár alma-sövény, birs, meggy (érdi bõtermõ) hagyhatjuk középen nõni, egy vagy 2 fõvezér, de ne legyenek túl közel. Az oldalvezér ágakat ne bántsuk, esetleg ha másik fához ér, vagy épületfal felé tör, akkor messük meg 2/3 magasságban.
 A már termõ több éves fákat csak ritkítsuk, ne vágjunk bele oldalt, mert csak a lombot növesszük, és nem tud a napfény, és a szellõ átjárni.Az oldalvezérek végül is termõre "hajlanak", majd jövõre kell csak a leg vitális felfelé álló hajtásnál levágni.
A bergeron kajszi erõs növekedésû, hagyjad oldalt terülni, esetleg a belsõ konkurens ág villákból válaszd a kifelé törõt meghagyni, a befelé árnyékba törõt tõbõl levágni. (és késsel lesímítani a sebet és pepecs).
Néha ilyenkor sír az ember egyik szeme, mert szép ágat kell levágni, de utólag megéri, mert olyan lesz a fám, ahogy elképzelem, szellõs, arányos.  ( ja még egyet, ha a fõtörzs valamelyik irányba kidõlni látszik, ott azon oldalon csökkentsük az ágakat, akár legalsó oldalvezért vágjuk ki alapig. )

laza
#9379
Aki metszeni próbál a hétvégén, vagy jövõ héten--- próbálok tanácsot adni, az idõszerû kérdésekbõl.

Ha egy gyümi fát metszünk, akár 2-több évest, vigyázzunk a  leendõ lombkorona tájolására, és a termõ felület-- 3-8  m2. optimális kihasználtságára.
Ha 2-3 éves épp termõre forduló csemeténk van;  a  mostani metszési intelem; ha felfelé törõ fõ és konkurens " y" elágazás van az egyiket vágjuk-fûrészeljük vissza (tájolás, a legjobb irányba) tõ felett olyan 20-30 cm.re, majd pár év múlva jó lesz rálépõnek a létra után. Õszibaracknál alap kivitel a központi vezér vezér meghagyása, de csak egy.
A lemetszett , fûrészelt ágak végét 5 forintos felett feltétlen fessük-ecseteljük le légzáró fabalzsammal, vagy olajjal,(festék, faberesztõ ,netán vékonyan motorolaj)
Elõtte a 90 fokos metszés lapot tompítsuk le 45 fokos körbe vágással egy késsel, hogy a kallus( sebforradás) gyorsan kifejlõdjön.
A termõ gyümölcsfákat csak óvatosan messük vissza, ha esetleg keresztbe nõnek, vagy aggatnak egymásnak 10 cm. belül.
Az oldalvezér ágakat inkább hagyjuk nõni, új tapasztalat szerint azok szétterülnek termõre, ha viszont belemetszünk 50% ba, akkor jön a felseprûsödés, leöregedés.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-02-24 01:59:23

Dorog - (137m tszf)

1.8 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

136531

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.