2025. február 23., vasárnap

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#9960
Jól összefoglaltad a lényeget.  (Én amúgy ősszel nagyon ritkán permeteztem a gyümölcsfákat eddig,csak tavasszal meg nyáron.)
#9959
A félreértés elkerüléséért írom,hogy én is csak kényszerűségből permetezek időnként,és nem gyakran vegyszerekkel,mert egyre több a kártevő,és  növénybetegségek támadják a gyümölcsfákat manapság. Régen sokkal kevesebb volt ezekből,és a gyümölcsfák is ellenállóbbak voltak velük szemben.  A klímaváltozás,környezet rombolás és  globalizáció nem kívánatos hatásai ezek is.  Szóval bár tényleg jó lenne egy működő alternatíva a folyamatos vegyszerezéssel szemben,de nem,hogy nincs,inkább egyre rosszabb a helyzet úgy néz ki.
#9955
Én egy mezőgazdasági cégnél dolgozom, amelynek egy ökokertje van az iroda mellett és évek óta vegyszermentesen kezelik a különféle zöldségkultúrákat. A gyümölcstermesztés valóban bonyolultabb, főleg egy kajszi esetében, de mondjuk egy meggy esetében elég helyesen megválasztani a nemest (pl. csengődi, feketicsi) és egyszerű a fa megvédése.
Természetesen a biogazdálkodás valóban nehezebb és korlátoltabb egyelőre, azonban hosszú távon semmiképp sem alternatíva a folyamatos vegyszerezés, ezt is be kell látnunk. 
#9953
A lényeg ebben a permetezzek- ne permetezzek dologban, az előrelátás, és az időben végzett beavatkozás. Meg aztán a mértékletesség. A legfertőzős időszak ugye a rügyfakadástól a terméskötődésig tart, majd utána csak célzottan kell vegyszerhez folyamodni. Mostanság én már felejtem a permetezőt, esetleg a csem.szőlő ( és a dió-mogyoró) fog egy lezáró külső kontakt védőréteget kapni zsendülés kor . Zöldségeknél is a lombozat megvédése az elsődleges, hogy a tápanyag felvétel ne szenvedjen zavart, azon túl meg a termés ne fertőződjön. Tehát permet csak módjával egyszer kétszer 3 hetente. 
Alma-körte .. az egyik legtovább kitolt érési szakaszban sajnos érdemes legalább 3-4 permetezés aug-szeptemberig, hogy ne legyen férges.
A másik lényeges időszak pedig a lombhullás kezdete-vége. Az áttelelő, levélen avarban, és a jövőévi rügyek pici pikkelylevelén megbúvó kártevő tojások, gomba spórák-micéliumok likvidálása. Pld. az őszibarackon látható beszáradt levél hegek letisztogatása, vagy az erősen fertőzött ágak (monilia) már ősszel való eltávolítása, és égetése.( nem aláforgatni a fa alatt)---> lemosó permet, rézgálicos, és vagy nevikénes lemosás, hogy csak úgy majdnem csöpögjön, + kap ilyenkor a talajfelszín is.

#9952
Én még nagyon az elején vagyok a dolgoknak, úgy 5-10 év múlva lesznek majd rendesen tapasztalatok. Eddig a fák tökéletesen egészségesek, kivéve az őszibarackot. /lehet köszönhető ez a hihetetlen szárazságnak iszavarban/
Őszibarackon (mindhármon) tafrina volt. Ebből a legidősebb, ami már itt lakott, kinőtte a dolgot, mostmár nincs tafrinás levele. A 2 kicsi javulgat.
Voltak pl. levéltetvek, de annyi a természetes ellenség, hogy esélyük sincs.
Lehet rosszul gondolom (igazából nem én, hanem pl. Alwin Seifert: Kertészkedés mérgek nélkül), de a növények olyanok mint az ember, (a hagyományosabb, nem túltenyésztett fajták, pl. nektarin, amivel meg sem próbálkozom) azaz ha egészséges vagy nem kell gyógyszer -> ha jól vannak a növények, akkor talán nem kell méreg. Persze igen, így, pláne az elején, biztosan lehet számolni terméskieséssel/csökkenéssel.
#9951
A hangulatjel félrenyomás volt,nem szándékos.
#9950
A teljes vegyszermentesség számos esetben kivitelezhetetlen pl. a gyümölcstermesztésben.Jó példák pl.: Sárgabarack,meggy-A tavaszi virág és hajtáshervasztó monília laxa nevű gombabetegség ellen főleg esősebb tavaszokon permetezés nélkül a termés túlnyomó része odavész,és gyengül a fa is. Vagy cseresznyénél: A cseresznyelegyek olyan mértékben elszaporodtak már,hogy rovarölő permetezés nélkül 90- 100 százalékban kukacosak lesznek a cseresznyék. Almánál az almamoly okozta férgességtől lesz ugyanilyen az arány permetezés nélkül.Körténél a körtemoly ronthatja le a gyümölcsöket. Szőlőnél a peronoszpóra,lisztharmat gombabetegség-kivéve a rezisztens fajtákat mint például a Néró.  A zöldség termesztésben sem minden esetben megoldhatónyelvnyujtasl földibolhák,liszteskék,krumplibogarak,hagymalégy,fitoftóra,burgonyavész,lisztharmat,stb tönkreteheti a zöldségféléket.
#9949
Igen talán kezd valami megváltozni (mint amikor Budapesten elkezdtek többen biciklizni) a fejekben, de ez egy lassú folyamat. Talán ennek egyik oldalága lehet a vegyszermentesség is (nálam nagyon kezdő permakultúra).
És ha már, akkor egy kis eredmény: a "mélymulcsos" ágyásban a paprika és az uborkák hihetetlenül jól teremnek egymás mellett. A vízszintesen ültetett paradicsom még a brutál agyagos talajban is egészen jól nő (ami nagyon jó, az a licsi paradicsom!), bár a parik csak most fognak érni a májusi fagy miatt.
Van egy ágyás brokkoli. Az elején jó volt, de egyszerűen nem lehetett eléggé locsolni. Most ő lett a "csali-ágyás". Tele van poloskával, viszont a poloskák semmi mást nem támadnak, pedig nincs messze a többi ágyástól. Eddig a paradicsomok mindig veszélyeztetettek voltak, most tünetmentesek.
#9948
Igen,sajnos sokan tényleg a tuját -bevallom én nem kedvelem egyáltalán - és a sznobpázsitot választja,viszont én úgy veszem észre mostanában,hogy van egy réteg,akiben világszemléleti változás indult be,és máshogy kezd hozzáállni a dolgokhoz,és ennek egy részeként megjelenik a tudatos kertészkedés. Legalábbis errefelé (Velence,Pázmánd,Kápolnásnyék). Remélem,jól érzékelem a folyamatot.
#9947
"Ez is a kényelemfetisiszta globalizáció terméke" Találó,nagyon jó megfogalmazás.nevet
#9946
Szarvason van néhány pálinkafám (13 Magyar kajszi és 11 Vilmos körte), amelyeken a lekvár- és befőttkommandó pusztítása legtöbbször meg sem látszik. Van 4 cseresznyefám, bár azok még keveset teremnek. A telek maradék része pázsit: Az, ha nem öntözöm agyon, megelégszik a háromhetente nyírással. A "konyhakert" kizárólag friss zöldségellátási célú: a kocsibejáró betoncsíkjai közti terület, hagyma, fokhagyma, retek, valamint a kerítés mellett pár tő paradicsom. Sem erőm, sem időm többre: Anyukámnál Békéscsabán is gondoznom kell a szőlőt, őszibarackot, kajszit. 
#9945
Egy kedves kertészkedő ismerősöm az ilyet nejlonkertnek hívja, a gazdáját Betonlábúnak. Ő kakukkfüvön jár az ösvényeken, és pusztai csenkeszből nyír pázsitot, és gond hogy a lonca átfutott Betonlábúék tujájára... a fás bazsarózsája akkora mint én, pici "botanikus kert" a sziklakertje, budai imolákkal, botanikai tulipánokkal. A tujasövény egyébként Húgoméknál is érdekes: a gazdája nyírja, mi nem, nagy rigó-lakta zöld dzsungel felőlünk nézve. Alig lehet ráismerni, ha átlép valaki az egyébként tényleg alacsony kerítésen. Ez a mi szomszédunk  rendes, a sziklakertet egybeépítettük és egységes a beültetése is, a szőlőt is a kerítés két oldaláról +/- együtt gondozzuk. így mindkét "birtok" nagyobbnak is látszik.
#9944
Én ezt az unalmas egyenfazonú kertet zöld sivatagnak hívom. Ez is a kényelemfetisiszta globalizáció terméke. Akinek jó, az csinálja nyugodtan. vidám
#9943
Szerintem kolleginánál más problémák is vannak. Én eddig Pesten laktam és nem volt más választásom, mint az agyon permetezett vackok, mégse lett tőle nagyobb bajom (remélemnevet), lehet húst/zsírt meg nem eszik?
Viszont igen, itt is látom, hogy a tuja nagyon megy, meg az egyenfű, gyümölcsfa meg már szinte csak az öregeknél, ami számomra teljesen érthetetlen. Közben itt beindultak a paradicsomok, paprikák, uborkák.
Viszont a tavaly ültetett gyümölcsfákért igencsak harcolni kell a locsolókannával. Ami nő "mint állat" az a visszafagyott (amúgy tavaly ültetett) gránátalma a fák közül, nomeg egy dió is nekiindult, mivel ő tavasszal elfelejtett nőni.
#9942
Nem értékelik, lenézik sokan a kerttel való foglalkozást. Golfpályát csinálnak a kertből és veszik a drága agyonpermetezett zöldséget és gyümölcsöt, mert ugye ez a trendi és nem a kertészkedés. Meg nem érnek rá...persze shoppingolni ráérnek. Az egyik munkatársam is egy ilyen divatmajom nő, aki egészségesen étkezik... megveszi a sok agyonpermetezett zöldséget és gyümölcsöt és most a gyomrával a korházakat járja a nagy egészségesen étkező hölgyemény.
#9941
Nálunk is az előző tulaj kivágatta a sárgabarack fát, mert csapkodta néha a tetőtzavarban,mi meg szívunk, mert nagyon hiányzik oda egy árnyékolás... Mondjuk ültettem oda egy bergeront, de mire az igazán árnyékolni tud.... bár nő, mint a gomba, tör az ég felé, alig győzök formát adni neki.
#9940
Az új tulaj akkor nem értékeli,nem becsüli meg a gyümölcsfákat. "Karistolta a faházat,meg lefagyott 1-2 tavasszal".Ilyesmik miatt kivágni egy csúcsminőségű sárgabarackfát nagy butaság. Kicsit meg kellett volna metszeni,időnként permetezni és kész.       A Ceglédi óriás egyébként részben (vagy teljesen) önmeddő.Viszont a Ceglédi bíbor kajszi jól porozza,szintén szép nagy gyümölcsű, rendkívül finom édes,lédús.Szóval még fullabb sárgabarack-nekem idén termett először.  A Ceglédi óriást meg 2005.-06.-ban ültettem,és idén sokszorosan több termés van rajta,mint az eddigi összes évben együttvéve. (Hatékony volt a monília ellenes permetezés,és a fagy se vitte el.)    (Tennék fel képet,ha tudnám,hogyan kell.)
#9938
P7030354
#9936
A jogó-féle szilva: Cacanska Lepotica
#9935
Nem, egyszerű magyar kajszi . Volt nekem is ceglédi óriás, óriás lett a lombozata is. Az új tulaj kivágta, mert 1-2 évig tavasszal lefagyott, és karistolta a faház oldalát. Különben az a ceglédi egy full barack, ha el nem viszi a tavaszi fagy.Ez a bibije.
Lassan kezd érni a jugó - féle szilvám is,(nemtudom a nevét, de közép nagy édes)  szép fa, kissé elnyomja a meggyfát. Kevés a hely.
#9928
Sárgabarack érés az utcánkban;
Link
Link
Még tavasszal írtam az idős néniről aki permetezte. Most itt a törődés gyümölcse, kérdés hogy jut-e neki az összes, vagy a szomszéd is igényli, mert a két ház kerítése iránt van a fa. Harmadrészt meg olvastam, hogy ami a járdán túlra esik, az közterület,és az önkormányzat rendelkezik felette. Na erről már írt a Délmagyar is, egyenlőre joghézagos a dolog.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-02-23 00:17:59

Ercsi

1.6 °C

09000

RH: 55 | P: 1028.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

136531

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.