2024. november 23., szombat

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#10621
Nem is tudom miért lep meg, ha bármit írok megindul a kötekedés. Ha drámaian csökken évtizedek óta az északi tengeri jég, most meg azt látom, hogy az utóbbi hat nyáron kb. ugyanannyi (akár néha kicsit több is mint most augusztusban) a kiterjedés és leírom, hogy stagnál, azzal nem azt írtam le, hogy megállt az éghajlat melegedése. Ez tény, és mi jelezné jobban a helyzetet, mint a Jeges-tenger jege ? Nem ástam be magam a trendekbe , de világosabb a Napnál is, hogy ha a sarkon tenger vagy szárazföld van, akkor egészen mások a kihatások a környező területekre. A két sark helyzete 100%-ban ellentétes, az egyiken tenger és nyáron dögmeleg kontinensek veszik körül, a másikon szárazföldi jégpáncél hideg tengerrel,óceánnal övezve. Ráadásul az észak-atlanti kapun beáramló meleg tengervíz egyre kevésbé engedi a befagyást (bár a jégkorszakban ez sem volt  akadály a befagyáshoz és Európa eljegesedéséhez). Bármilyen éghajlati tényező változni kezd, a legérzékenyebben a Jeges-tenger és környezete mutatja indikátorként. Most, hogy több országban keményen beforrósodott a levegő, neadjisten melegrekordok vannak, mindjárt rákapcsolt az összes szervezet , hogy "klímahalálozzon" és persze jönnek azzal, hogy olvad a jég jaj nekünk stb. Az ENSZ is beszállt és vörös kódot kezdett harsogni, miközben arról megint nem esik szó mit művelnek kedvenc milliárdosaink, mit művel Kína, mi van Afganisztánban, hogyan halnak ki az elefántok,bálnák ,mit művelnek a virológusok meg vakcinakereskedők stb. Persze ezt is elmondják itt ott, de a klímahalál folyik minden csapból reggeltől estig, elugrani sem lehet előle.
Sokat kellett kutakodnom, hogy kiderüljön milyen lett az idei gabonatermés. Már nem tudom hol hallottam mellékesen elkottyantani a tv-ben (kenyéráremelés elkerülhetetlenségéről és nem a termésről szólt a riport), de egy sor cikket kidobott  gugli, hogy milyen rossz termésre lehet számítani a katasztrofális, sosemlátottanrossz időjárás meg természetesen az éghajlatváltozás miatt és csak egyet találtam, amely "váratlanul" jó gabonatermésről szólt, meg hogy 8 %-al kisebb vetésterületen több lett a termés mint tavaly. Konkrét adatot,tonnát,termésátlagot nem találtam, de ha valaki tud akkor bátran írja le. Valahogy erre nem reagált egy korifeus sem, bezzeg a !!! jég,a jég, a jég !!!
#10619
Ezt egyszer Zivipöttyel fejtegettük és azt mondta, ez azért hosszú évek alatt eloszlik a Föld körül, a "globális" mivolta érvényesül inkább. Szerintem is inkább csak itt "érzékenyebb" a kis változásokra a jégtakaró, mint a stabilabb szárazföldi jéggel rendelkező Antarktisz körül. Mint a gleccserek Grönlandon vagy Alaszkában, vagy az Alpokban: 1-1 gleccser drámaian visszahúzódóban, míg a gleccserek többsége alig csökken (vagy stagnál). Nyilván a média ezt a pár gleccsert tolja "fullba", és ha az átlagembert megkérdezed, vagy nem is tud róla, vagy azt hiszi, minden gleccser ugyanúgy drámaian húzódik vissza. Az ok szerintem az, hogy egyes gleccserek már kis ingadozásra is nagy hosszúság-változást prezentálnak, mint a Pasterze gleccser az Alpokban. Igaz, az Alpokban kevés gleccser nem nagymértékben húzódik vissza, stagnáló se biztos, hogy van... ( Link Link ). 
#10618
Hát igen...nem csoda hogy az északi féltekén ennyire rossz a helyzet mivel itt vannak a legfejlettebb országok is szinte és az északi féltekére jut a brutális légköri szennyezettség minden téren. Usa, Európa, Kína, Japán. Ezeken a területeken belül ami a légkörbe jut egy nap alatt ipar, illetve autós és légiforgalom terén szennyezőanyag az egyszerűen szerintem brutális! Na és hol van még a többi ami az óceánokba kerül...Ennek is köze lehet ahhoz hogy ekkora különbség alakuljon ki az Északi illetve déli sark között.
#10617
Ah, csak meg kéne nézni az adatokat. Ez maximálisan igaz! nevet A 81-10es átlaghoz képest az északi jég 2 millió km2 negatívban van, a déli-sarki jég +0.3 millió km2-en áll. Ez persze lehet egyeseknél kiüti egymást, fene se tudja manapság már az alternatív matekok világában...
Ha pedig azt várod, hogy évente mindig minimumrekord dőljön (mert különben stagnál!!!!!), akkor kicsit ásd még bele magad ebbe a témakörbe. Érdemes!
Egy (azért szerintem is elnagyolt) trend-illesztés: Link Na most vagy már kétszer is stagnált 2012 óta, vagy igazából az elmúlt 40 évben ötször is stagnált meg emelkedésnek indult!!! Azta!!! Wow!! Sőt, 94 és 04 között teljesen leállt a csökkenés, majd EMELKEDÉSNEK INDULT! Fantasztikus! Ott megtorpant a globális felmelegedés! Hm.... Vagy esetleg... nem? Mert hát ha jól nézem, mindig folytatódott a csökkenés, és az picit "nyert" is. Hol vagyunk már a mostani 7.5-ünkkel a 2000-res évek 9.5-es értékeitől és az csak 20 éve volt. Pár évből akkora baromságot kijelenteni, hogy stagnál az olyan, mint ha holnap 2 fokkal hűvösebbet mérünk, majd elkiáltjuk magunkat: "jön a jégkorszak, naponta két fokot hűl a T, meneküljetek!". Semmivel sem lenne kisebb butaság ezt kijelenteni.

Amúgy ha úgy érzed, csak a jégről van a szó, keveset tájékozódsz: sok más csatornán ömlik az állatok kihalása is, még csak erőlködni sem kell, hogy mindenhol szembejöjjön. Lehet, hogy a MetNet-en ennek kevesebb szerep jut, de azért, mert itt az időjárás a fő témakör, és az időjáráshoz (vagy e fórum nevéhez, a globális jelenségekhez) a jégnek több köze van, mint az állatvilágnak.
#10616
Nem azt mondták jó pár helyen jó a termés, hanem Magyarországon. Persze nem minden megyében egyforma, hanem országos átlagban. Ahogyan országos átlagban nagyon meleg van, de Békésben sokkal inkább, mint Veszprémben. Csakhogy Veszprém megye nem a fő gabonatermő területe az országnak. Ha itt jó a termés, az nem ellensúlyozza a békési rosszat. Ha átlagban jó a termés, az nem Veszprém megye miatt van.
#10615
Úgy látom kezded ezt kapisgálni : "sarkokon nem csökken évek óta, inkább stagnál". A többes szám a déli sarkot is jelenti és most már rájöttél, hogy meg is kéne nézni az adatokat. Az évek óta meg nem 20 évet jelent . Az Arktiszon nincs növekedés vagy csökkenés a nevezetes 2012 nyara óta. Ha az utolsó pár év augusztusi borítását és a mostanit nézzük alig van eltérés, vagyis nem is több, de nem is kevesebb ("stagnál") érdemben. Persze a 10 vagy 20,30 stb. évvel ezelőttit meg sem közelíti, de nem is azt mondtam, hogy növekszik és közelíti az akkorit. Csakhogy állandóan az a szöveg megy, hogy megállás nélkül csökken a jég és életünkben ebből lesz a világvége. Hogy leölik az utolsó orrszarvút, elefántot,oroszlánt,bálnát,tonhalat,tintahalat cápát is stb. az idióta emberek, meg felégetik az őserdőt az itt sem érdekel senkit, csak a jég,a jég , a jég !!!!
#10614
Állítólag ez az oka.
Link

Meg ez.
Link
#10613
Amúgy az meg felettébb érdekes hogy az Antarktiszon pedig pozitív irányban döntögeti a rekordokat a jégborítottság...

beillesztett kép

#10612
Hát igen, a mi teleink és a sarki jég, örök téma itt, és még mindig nincs konszenzusos álláspont, hogy mi jó ide, mi nem. Igaz ugyan, hogy sok éve elég alacsony a jég, a magyar telek meg gyatrák, de általában az összképet (Európa telei, hidege vs. sarki jég) kéne nézni... Két ellentétes állítás hangzik itt el gyakran:
1, kell a jég, hisz az "hideg", megtolja a sarki/szibériai AC-t, meg hidegfelhalmozódást, ergó gyakoribbak lehetnek a sarki hidegbetörések, azt meg untig ismételjük, hogy a hidegre tud csak havazás jönni, "első a hideg, aztán leshetjük a csapit is".
2, nem kell a jég, jöjjön a WACC (warm Arctic, cold continents - fordítása: meleg sarkvidék, hideg kontinensek), lévén ha ott nem fagy be, több a ciklon a sötét, páradús tenger felett, több a csapi, több a felhalmozódó hótakaró a szibériai síkon, gyorsan kialakul a hótakaró felett és erősebb lesz a szibériai AC (itt összeér a két elmélet) és jöhet a hideg Európába.
Véleményem szerint ez is, az is igaz, csak hónapok, évszakok, helyzet stb. stb. függvénye, hogy épp "melyikre fogható" Európa időjárása - a sok-sok egyéb tényező mellett!!! (poláris örvény, T10hPa, zonalitás ereje, amcsi hidegleszakadások az óceánra stb. stb.)
A DAI is ilyesmi akart lenni, csak hiányzott az indokás, és túlságosan a "számok felől" kereste az összefüggést - nem is vált be az utóbbi években, holott szerintem arra lehetett valami jó indok és az index bukására is lehetett jó indok, hogy mi szólt közbe, milyen másik hatás lehetett erősebb. Ezek megválaszolása hasznos lehet még a jövőre nézve...
#10611
Hát igen ebben egyetertek. Egyébként ha a telünkre nézve beszélünk a jégkiterjedtségről akkor nem tudom mennyire befolyásolja hogy tavaly vagy idén ilyenkor hogy áll és mekkora a különbség, bár szerintem nem igazán befolyásolja ez a mérték az évek között és az év xy szakaszaiban. Sok múlik a stratoszférában lezajló dolgokon is és más egyéb tényezőkön. Na mindegy nevet
#10610
Van, akinek az a stagnálás, hogy nem dől negyedévente minimumrekord a sarkon, de aki rá tud nézni az adatokra rendesen, az azért látja, hogy meredeken csökkenő a trend. Semmiféle stagnálás nincs, idén is húztunk be ráadásul minimumrekordot, de ha idén az elmúlt 5-6 évhez képest magasabb lenne (nem az), az se jelentene semmit. Az ég egyadta világon semmit, ugyanúgy igaz lenne a meredeken csökkenő trend.
Az szerintem is igaz, hogy a média dramatizáló hangneme kicsit inkább csökkenti a komolyanvehetőségét a témakörnek, de a szenzációhajhász média drámai cikkeit hagyjuk meg a szerteágazó Facebook-csoportoknak és az ottani kommentfolyamoknak, itt meg maradjunk meg (manapság oly ritkán tapasztalható) szakmai szinten nevet Az sokkal izgalmasabb, mint bulvárcikkeket kitárgyalni...
#10608
Nem értem a jégborítási adatközlést. Most, hogy ég Görögország meg árvizek vannak Kínában megy ezerrel a végveszély meg utolsó utáni óra, de a jégborítás a sarkokon nem csökken évek óta, inkább stagnál.
Megszívlelendő, amiről itt szó van :
Link
Arról mikor fog milliónyi szakértő konferenciázni, hogy mit művel a mezőgazdaság és az  hogy van, hogy 6 magyarországi megye komplett élelemtermelése a kukába kerül ? Vagyis egy kontinensnyi terület mezőgazdasága 5-ből szemetet termel.(Ausztráliát és az Antarktiszt nem veszem bele)
Mindenki egyetért úgy látom, hogy az idei nyár soha nem látott meleget hozott hazánkban (már ahol de nem itt), meg hogy a szárazság észbontó, sokaknak már agyára is ráment. Ma erre bejelentik az egyik tv-ben, hogy kiváló volt a gabonatermés. Most akkor hogyan van végképp nem értem: száraz ősz, csapnivaló tél (nem is volt ),eszement száraz és hideg tavasz, kibírhatatlan nyári rekordhőség és aszály és ezek után kiváló termés ? Nehogy annyira tönkremenjen az időjárás meg éghajlat, hogy rekord kukorica meg krumpli,napraforgó teremjen. A hazudozás biztos, de nem látni tisztán ki és miért hazudozik.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 21:55:57

Szentmártonkáta

-2.2 °C

na00

RH: 80 | P: 1029.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.