2024. november 23., szombat

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#11039
Nagyon kemény. szomoru A legvalószínűbb időpont 2057. Nyilván lehetetlen pontosan kiszámolni, de a modell szerint a valószínűsített intervallumon belül ez a legvalószínűbb. Persze a 2057-ig tartó időszak sem lesz egy fáklyás menet.
#11038
Aki nem nézi meg :
- Dr Gál Tamás : "3 - 4 fokkal lenne hidegebb (AMOC leállás), de a nyarak hőmérséklete nem nagyon változna, a telek lennének nagyon hidegek." 

Remélem nem ezekhez a nyamvadt telekhez képest, mert akkor épp csak a 2013. előtti jobb telekhez ruccannánk vissza! Bohóc
Viccet félre téve, brutális hatása lenne. 

#11037
Ez vótmán? (Gál Tamás SZTE, leáll az AMOC)
Link
#11036
Ok, igazából az összefoglaló videót még nem tudtam megnézni, de hamarosan sort kerítek rá. 
#11035
Igazából nem is a Golf-áramlatról van szó, hanem az észak-atlanti-áramlatról, ami - csakúgy, mint a Golf - az atlanti átforgató cirkuláció (AMOC - Atlantic Meridional Overturning Circulation) része. Múlt hét óta elolvastam néhány tanulmányt, és igazából nincs egyetértés a hatások tekintetében. Tavalyi tanulmányok csupán pár fokra tetszik a nálunk kifejtett hatását, miközben É-Európa jelentősen lehűlne, a trópusi csapadékzóna délebbre csúszna, a Száhel-zóna még szárazabb lenne.
És mivel maga az AMOC is csupán a Globális Szállítószalag egy része, így az összefüggések nagyon komplexek, ezt itt leírni csaknem lehetetlen.
#11034
Annak idején földrajzból azt tanultuk, hogy még a Nyugat.szibériai-síkságra is van némi hatása.
Ami a vikingeket illeti, ezen még soha nem gondolkodtam. Viszont a Középkori klímaoptimumot a Kis jégkorszak követte, ami véget is vetett a grönlandi viking civilizációnak. Kérdés, hogy ennek van-e köze a Golfhoz.
#11033
Vagy egy másik, valószínűleg szintén nem túl okos felvetésem: ha akkor, amikor a vikingek északra mentek, mert pl. annyira kizöldült Grönland (ergo el kellett ehhez olvadnia egy csomó jégnek), akkor miért nem akart leállni a Golf-áramlat? *gondolkodó smiley*
#11032
Én azt nem értem teljesen, hogy a Golf-áramlatnak Európában milyen mélységig van tényleges hatása. Ok, az egész zonalitás ezen alapul, de pl. Oroszország európai felén is számít? Mert ott eléggé vígan termesztik most a gabonát, pedig messze van az óceántól és északabbra is van, mint Bécs. Ha arrafelé is van hatása, akkor viszont mi lenne Moszkvában, ha "Bécs 2000 m fölé kerülne"?
#11031
Nem tudom. Én ezt az egészet még mindig túl meredeknek tartom. Akkor fogom komolyan venni, ha még egy-két évig tart ez a senki által nem várt ütemű felmelegedés, mivel akkor bármi bekövetkezhet.
Ja, meg ha megindul a fordított migráció mondjuk Csádba, vagy Mauritániába.
#11030
igen-igen túl stabilnak veszik, bocsi.

Amúgy Hansen is erről beszélt többek között a Warming in the Pipeline paper kapcsán, hogy nagyon távol állnak a globál klíma modellek ha a megfigyelésekkel összetevit őket.
#11029
Köszi, ez is egy jó forrás!
A 4. ponthoz egy apró korrekció (így értetted, csak elírtad): "a klíma modellek szisztematikusan túlbecsülik az AMOC stabilitását".
#11028
A szerző maga is szó szerint említi, hogy azért kellett 80-szoros mennyiséget beletenniük, mert túl stabil a modell és hogy ezt is bizonyítsák, hogy közelebb kerüljenek a valódi megfigyelt változásokhoz. 
Ajánlom még Stefán blogját a témában:

Link

3. pont (és ez szó szerint van a science paper-ből idézve) " a tavalyi Ditlevsen tanulmány pontos lehet a billenési pont idejét tekintve (95% konf. melett 2025-2095 között)"
4. pont " ez az új tanulmány megerősíti a korábbi aggodalmakat, hogy a klíma modellek szisztematikusan alábecsülik az AMOC stabilitását.."

Stefan utolsó sorát még itt hagynám: "Más szóval: az Atlanti-óceán déli részéről származó megfigyelések adatai arra utalnak, hogy az AMOC billenő pályán van. Nem a modell szimulációja, amelyet csak arra használunk, hogy jobban megértsük, mely korai figyelmeztető jelzések működnek, és miért."
#11027
Valóban hasznos volt, szó sincs róla a tanulmányban, hogy 2025-re vagy bármilyen dátumra ez a tanulmány "jósolna". Csak annyit állapítottak meg, hogy a billenás felé haladunk. Ahhoz, hogy az átbillenést a tanulmányban triggerelni tudják, a jelenlegi olvadáshoz képest 80-szoros mennyiségű édesvizet kellett bevinni a modellbe. Kiemelte azonban, hogy kicsi az esélye, hogy még meg tudjuk állítani a folyamatot, és ne tartsunk az átbillenés felé, valamint hogy a rendszer rendkívül összetett, egyáltalán nem biztos, hogy sokkal több édesvíz kell a billenés gyors megérkezéséhez, ennél bonyolultabb a rendszer.
#11026
Ez egy jó kis rövid összefoglaló a szerzővel.

Tulajdonképpen szépen haladunk a billenés felé (mivel az AMOC gyengülése maga egy negatív visszacsatolás ami még konstans jégolvadás esetén is megemeli az édesvíz/sósvíz arányt, ami ugye magát a lassulást kiváltja).

#11025
Fura lett volna a Sievert (Sv), ja...
#11024
Innen származik: Link

Az eggyel fentebbi menüben az óceáni reanalízis további paraméterei is elérhetőek. Rövid leírások is vannak hozzájuk, lehetnének bővebbek. nevet
#11023
1 Sverdrup (Sv) = 10^6 m3/s
#11022
Igen, így látom én is. Növénytermesztés, állattenyésztés (mondjuk a rénszarvast leszámítva...) nem lenne lehetséges. 
#11021
Azon gondolkodom, hogy ezt Európa jelenlegi formájában nem tudná túlélni. Persze, igen pöpec telek lennének az első pár évben (kevés csapadékkal), de az a 2000m-es klíma nem túl barátságos se nyáron, se télen, a fűtésre/élelmezésre/közlekedésre terhelődő nyomást pedig nem lehetne elviselni...

Viharkém, ez a grafikon merről? Látom, hogy ECM, csak szeretném érteni a Sv mértékegységet meg az anomáliát valamihez képest, a fura exp. skála is eléggé zavaró... nevet Szívesen olvasgatnék még erről.
#11020
97 körül is nagyot gyengült, azóta is egyre csak melegebb van. vidám
#11019
És azóta egyre melegebb van. Történhet itt bármi: elninnyó, laninnya, vagy a kretén gendersemleges tesójuk (loninnyu???), leállhat a golfáram, föltámadhatnak a mamutok, székrekedése lehet a metánfingó teheneknek,  itt attól csak melegebb lesz.
#11018
Hmm, ez érdekes, eszerint nagyot gyengült tavaly-tavalyelőtt. Csak nemrég jött szembe velem, ezért tovább nem is kommentálnám...

beillesztett kép


#11017
Akkor haladj a b) pont mentén tovább, hogy a későbbiekben ne érjen nagy meglepetés  laza
#11016
Szóval akkor mégis irány a Szahara?kacsint
Amúgy mezei véleményem a következő:
    a;  az egész leállási  teória egy kattintásvadász szutyok;duhos
    b;  viszont eddig a globális felmelegedés teóriáról is ez volt a véleményem, és most mégis beigazolódni látszik;szegyenlos
    c;  BohócBohócBohóc
#11015
Azért ez még az alap +2-3 foknál is sokkal nagyobb buli lenne szerintem. beteg
#11014
Közben osztrák klimatológusok konkrétabb hatásvizsgálatot végeztek, ez alapján pl. Bécsben olyan klíma lenne, mint most az Alpokban 2000 m-en... nyelvnyujtas
Az élelmezésnek nagyjából annyi lenne...
#11013
Kb. 1,13 perc alatt megtaláltam... nem értem, hogy miért nem tudtok keresni... Link
#11012
De hol van ez a tanulmány? 
#11011
Egy kis kereséssel nagyon gyorsan találsz komoly forrásokat is...
#11010
A téma ugyan "fel lett melegítve", de ez a tanulmány friss, múlt pénteken jelent meg a "Science advances" magazinban.
A lényeg, hogy 6 hónapig tartó számítás és modellfuttatás után sikerült meghatározni egy mérőszámot, ami a leállási folyamat állapotát mutatja. Ez pedig a sótartalom csökkenése illetve annak gyors üteme. Ez alapján pedig nem túl rózsás a dolog. 
De persze ez is csak egy tanulmány nyelvnyujtas Csakhát nagyon reálisnak tűnik...
#11009
Jó lenne már egy picit tisztábban látni ebben a kérdésben, ha ez lehetséges a tudomány jelenlegi állása alapján, de hogy nem egy Index cikk fog ehhez közelebb vinni, az is biztos. 
#11008
"Hű more! Ebbűl még baj lesz!" szomoru Nagyon nem jó irány. Mint valami figyelmeztetés úgy hat ez az adat.
#11007
Ide is bemásolom a cikket ("Az Atlanti-óceán áramlási rendszere az összeomlás jeleit mutatja") a téma érdekes volta folytán: Link . Véleményem szerint, ez a tanulmány sokak számára ismerős lehet már, csak most újból fel lett "melegítve". 
#11006
Előzetes adatok szerint masszívan rekordot dönt a világ óceánjainak hőmérséklete, és a tavaly is bőven az utóbbi évek átlaga felett futott.

beillesztett kép

#11005
Ez üdítőleg hatott…

Kovács Erik, a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója - Link
#11004
Közben a BBC-nél összedobtak egy ilyen ábrát. Nagyon tetszik, hogy általában a görbék csúcsa magasabb, nem ennyire széthúzott a terjedelem. Vagyis naptári éven belül ritka az ilyen nagy változás. (Bár jobb lenne interaktívan, hogy látni lehessen minden görbe alakját).

beillesztett kép



Ezt meg jó lenne látni a 97-es meg a 15-ös El Nino-ra is... (zonális övek területe szerinti súlyozás!)

beillesztett kép

#11003
Az Észak-Amerikai hóhiánynak (is) köszönhetően a Föld albedója meredek zuhanásba kezdett

beillesztett kép



A cikk nem nevesíti a “shortwave” tartományt, de gyaníthatóan az ~1-20 mikrométer közötti - a ÜHH nagyrészéért felelős - sáv lehet az.
#11002
Igen, de azért elég keserves látni a térképen.
#11001
Az Antarktiszi jég is sokkal jobban áll, mint tavaly ilyenkor.hideg +1 millió km2 az előnye, az előző évihez képest.
#11000

beillesztett kép



Vannak elérhető idősor rekonstrukciók akár több mint 200 évre.
Az elmúlt éveket összehasonlító vagy a fenti kép vagy ezen a linken, az oldal közepén, 15 éves statisztikából. Link

Most január elején egész jól áll a jég. nevet

Felmerült pár hsz-el lejjebb a klímarealista nevű oldal. Lehet linkelek majd egy-két cikket onnan, amit kicsit érdemes ízekre szedni, mert akkora csúsztatások és baromságok vannak benne....
#10999
Igaz, a huplik miatt ez gyorsan tud változni, de egészen 2004-ig kellett visszamennem, hogy a jég a mostani szintet elérje, azóta mindig kevesebb volt ilyenkor.

Nincs valakinek ugyanilyen grafikonja, de a Balti-tenger jégtakarójára vonatkozóan? Sehogyse találok.
#10998
Közben rég nem látott mennyiségű jég van ott fent északon...
Link
#10996
Ez bizony egy ilyen játék!

beillesztett kép

#10995
A történet úgy szól, a Föld éghajlata folyamatosan változik. Ajánlom figyelmedbe a Clintel és a magyar klímarealista.hu oldalt. Nagyon sok információ van fenn amely segít értelmezni ezeket a folyamatokat úgy hogy nem engedi elhatalmasodni rajtunk a klímahisztit.
#10994
Link
Gleccserek ~100 éve és ma. Fura belegondolni, hogy ahol néha túrázgatok, ott vaskos, sok10 vagy 100 méteres jég volt nem is olyan régen. Mennyivel másabbak lehettek a hegyek - és milyen telek lehettek ott fent! nevet
A hüttékben szinte mindig van részletes térkép a környező hegyvonulatokról, túraútvonalakról, gleccserekről, amik azért nem olyan régiek (0-40 évesek), de a pár évesnél régebbi térképek mind-mind elavultak, már rég nincs ott és úgy a gleccser. A 30-40 éves térképeket már elhinni is nehéz...
#10993
No comment...szegyenlos

beillesztett kép

#10992
Jól emlékszünk arra a '15-16-os esetre, amikor műholdképekből sikerült megállapítani, hogy "felborult a rend", és az itcz-ből kifelé fúj a felszíni szél. nyelvnyujtas
#10990
82-83-ban megfigyeltek olyan ciklonokat is a Brit-szigeteknél, amik a Jupiteren alakultak ki!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 10:37:05

Szeged

2.4 °C

31505

RH: 85 | P: 1022.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.